Wykorzystując ponad 20-letnie doświadczenie w branży gazów kriogenicznych, firma TEMIS wprowadziła do sprzedaży nowy produkt – suchy lód. Jest to produkt o wszechstronnym zastosowaniu, które znajduje w wielu branżach.

 

Co to jest suchy lód?

Suchy lód to dwutlenek węgla w stanie stałym, który powstaje podczas rozprężania ciekłego dwutlenku węgla pod ciśnieniem atmosferycznym. W wyniku tego powstaje produkt w postaci granulek, bloków lub plastrów.
Jak powszechnie wiadomo, dwutlenek węgla jest obecny na ziemi poprzez uwalnianie lub absorbowanie w różnych procesach takich jak fermentacje, fotosynteza lub oddychanie. Niestety, kojarzony jest często negatywnie z zanieczyszczaniem naszej atmosfery i wspomaganiem efektu cieplarnianego. Gaz ten, jako produkt uboczny przemysłu chemicznego, może być jednak magazynowany i wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu zastępując jednocześnie inne, bardziej szkodliwe dla środowiska substancje.

 

Właściwości

Suchy lód sublimuje, czyli przechodzi bezpośrednio w stan gazowy przy temperaturze -78,5°C, przy ciśnieniu 1013 hPa. Nie posiada smaku ani zapachu, jest bezwonny, w kontakcie z wodą wytwarza słaby kwas. Używany jest powszechnie do przechowywania żywności, gdyż hamuje rozwój bakterii i grzybów. Jest niepalny i nietoksyczny, jednak powstający z niego gazowy dwutlenek węgla wypiera powietrze, co w wysokich stężeniach grozi uduszeniem. Suchy lód jest ok. 3-krotnie efektywniejszym czynnikiem chłodniczym niż lód z wody.

 

Zastosowanie

Suchy lód znajduje szerokie zastosowanie w wielu różnych branżach. Niektóre z zastosowań to:

  • czyszczenie strumieniowe granulatem suchego lodu. Proces ten umożliwia kompletne usunięcie takich zanieczyszczeń jak sadza, farby, guma, lakiery, masy bitumiczne, kleje, oleje i wiele innych. Stosuje się to w czyszczeniu elementów maszyn, elewacji, wyrobów stalowych oraz drewna, nie powstają przy tym pozostałości medium czyszczącego oraz co najważniejsze jest to proces całkowicie suchy. Do czyszczenia używa się granulatu o średnicy 3 mm oraz długości ok. 10 mm
  • przechowywanie żywności – suchy lód rewelacyjnie sprawdza się jako czynnik chłodzący do szybkiego chłodzenia szerokiej gamy produktów spożywczych m. in. mięsa, ciast lub nawet mielonych przypraw. Hamuje rozwój bakterii i grzybów oraz chroni produkty przed niekorzystnym działaniem tlenu atmosferycznego. Jednocześnie umożliwia bezpieczny transport tych produktów.
  • laboratoria – może być stosowany w procesach wymagających niskiej temperatury, przy spowalnianiu reakcji egzotermicznych, przy tworzeniu cieczy o niskich temperaturach
  • kurczenie – wykorzystywany do pasowania elementów metalowych poprzez ich kurczenie
  • efekty specjalne – sublimujący suchy lód tworzy mgiełkę, której efekt można wzmocnić poprzez połączenie go z cieczą, można dzięki temu uzyskać chociażby efekt dymiących drinków. Wykorzystywany również do zadymiania scen.

 

Nasza oferta

Oferujemy granulat o średnicach 3 oraz 16 mm, sprzedawany na wagę, z możliwością napełnienia pojemnika klienta lub w pojemnikach typu styrobox (EPS) od 2 do 10 kg.
Dysponujemy również specjalnie przystosowanymi kontenerami z wypełnieniem poliuretanowym do długotrwałego przechowywania suchego lodu o pojemnościach 160l oraz 320l, z możliwością wydzierżawienia przez klienta.